Kresba

Ten, kto sa rád s údivom pozerá okolo seba, rád premýšľa a vymýšľa, môže sa pridať k nám do dielne Kresby a animácie. „Vedieť“ kresliť nie je podmienkou…, pretože kreslenie bude len cesta ako zhmotniť svoje predstavy.

Katarína Lucinkiewiczova

Maľba

Téma krása sa už teraz teší na všetkých účastníkov maľby, ktorí nemajú predstavu o námete. Fantázii či akejkoľvek inej téme budeme otvorení a nápomocný. Inšpirácie je na letavách vždy dostatok, stačí sa len pozerať, vnímať, cítiť, zamyslieť sa, či načúvať svojmu srdcu a intuícii. Každý si určite nájde to svoje a s konkrétnou technikou, materiálom či námetom ti radi poradíme. Začiatočníci si nemusia nosiť nič, budeme mať všetko k technike akryl, ktorá je v súčasnosti najobľúbenejšou a veľmi vďačnou technikou. Dá sa s ňou pracovať ako s akvarelom, ale aj ako s temperou, olejomaľbou, až takmer reliéfnou 3D technikou. Tí pokročilejší, ktorí už maľujú, si môžu priniesť svoje obľúbené štetce, výnimočné farby, špachtle na maľovanie, paletu či čokoľvek, čo majú pri práci radi. Pribaľte si však každý veľkú tašku fantázie a radosti, pretože spolu prežijeme krásny farebný a čarovný týždeň. Najdôležitejšie veci naozaj správne vidíme iba srdcom, preto sa tešíme nielen na LeTaVy, ale hlavne na tvoje otvorené srdce, ktoré ti ukáže krásy tvojej fantázie…

Kamil Jurášek

Grafika

Figurálny, abstraktný, prírodný – zvierací, rastlinný, prírodný detail /makro-mikro/. Práca s motívom od prvotnej skice až ku konkrétnemu návrhu. Hlavnou prioritou dielne grafiky bude osobný individuálny grafický výtvarný posun účastníka grafickej dielne, zvládnutie grafickej techniky a následná tlač v rôznych farebných prevedeniach.  Bude veľkou výhodou a potešením keď si každý účastník donesie vlastnú suchú ihlu.

Výsledná prezentácia prác – improvizovaná záverečná výstava pod holým nebom.

            Miroslav Knap

Keramika

Milí účastníci keramické dílny moc se na vás těším. Keramika anebo spíš plastické sochařství či keramický plastický objekt. V letošním roce se budeme zabývat figurou (z lat. fingere – utvářet, vymýšlet, předstírat). Lidské tělo bude inspirací k vytvoření postav se smyslem pro skutečnost, osobitě stylizovaných, abstraktních s odrazem podstaty, nebo jakkoli přetransformovaných ve vaše umělecké dílo. Zkrátka budeme hledat člověka. Inspirací nám mohou být postavy skutečné, literární, dramatické, filmové, figury taneční, hudební, sportovní, cirkusové, různí týpci, či figurky šachové atd. atp. Povedu vás, abychom vašim myšlenkám a pocitům dali tvar, ruku v ruce, s pochopením řemesla, materiálu a mnohých dalších souvislostí. Budeme se dotýkat hlíny – matky všeho živého a skrze ni snad najdeme člověka.

Hana Orságová

Umenie z odpadu / Malý objekt

Tohtoročným cieľom dielne ::Umenie z odpadu:: bude vytvorenie unikátnej umeleckej koláže v štýle Art Deco, ktorá bude v sebe spájať rôzne kovové prvky a techniky.

Hlavným motívom bude trojrozmerná kompozícia, osadená v kruhovom alebo obdĺžnikovom ráme, ktorá môže byť následne umiestnená na stenu alebo nainštalovaná vo voľnom priestore.

Hlavnou technikou, ktorú v tomto projekte využijeme, bude zváranie jednotlivých elementov.

Artefakty a objekty zo šrotoviska a výpalky z priemyselnej produkcie budeme kombinovať a zvárať do jedného celku. Taktiež využijeme ohýbanie pásoviny a plazmové vypaľovanie geometrických prvkov. Týmito technikami vytvoríme jedinečné elementy a textúry, ktoré prispievajú k celkovej jedinečnosti výsledného objektu.

Po zváraní bude možné jednotlivé časti kompozície vyleštiť a zakonzervovať, prípadne, pre dosiahnutie jednotného vzhľadu, nalakovať. Časti obrazu bude možné vyliať farebnou epoxidovou živicou, ktorá dodá konkrétnym plochám výraznú farebnosť a hĺbku. Hlavným obsahom kompozície budú geometrické prvky, ktoré prispejú k estetike obrazu. Kompozícia v štýle Art Deco by mala vyjadrovať eleganciu a geometrickú precíznosť.

V rámci geometrického obsahu budeme využívať rôzne tvary, ako sú kruhy, oblúky, obdĺžniky a lomené línie. Tieto prvky by mali byť umiestnené symetricky a pravidelne, čo je charakteristické pre štýl Art Deco. Naopak asymetria by mala byt vyvážená farbou, hmotou a hrou svetla a tieňa.

Farby zohrávajú dôležitú úlohu v štýle Art Deco. Kompozícia by mala obsahovať kombináciu kontrastných a výrazných farieb, napríklad čiernej, zlatej a striebornej, ktoré môžu byť doplnené  smaragdovou zelenou, zafírovou modrou, či rubínovou červenou. Farby môžu byť použité na jednotlivé prvky kompozície alebo rámu, ktorým budú ohraničené, aby spolu vytvorili dynamický vizuálny efekt.

            Peter Schanz

Kováčska dielňa

Bolo by dobré, keby účastníci prišli na Letavy už čiastočne pripravení. To znamená, aby mali premyslené čo chcú vyrobiť. Najlepšie by bolo, keby mali so sebou kresbu, alebo obrázok. Kresba nemusí byť hotové umelecké dielo, len taký náčrt, ktorý by som technicky upravil. Tým sa všetko zjednoduší a hneď sa bude tvoriť. Najlepšie by bolo, keby sa ofotené kresby dostali ku mne v dostatočnom predstihu pred Letavami. Tak by som mohol domyslieť technické riešenie a tiež by to zjednodušilo nákup materiálu. Kópie kresieb môžu posielať poštou na moju adresu, mám len tablet a do kresby môžem zasiahnuť a už prísť s technickými úpravami. Z návrhov treba vylúčiť nože, kutáče a podobné nezmysly, ktoré sa každý rok opakujú. Treba sa venovať dekoratívnym predmetom ako napr. svietniky, misky na ovocie, figuratívnym motívom atď.

Návrhy môžu účastníci zaslať na mail: vykysaly.gagy@gmail.com

Roman Vykysalý

Bábka

Tento rok si zaspomíname na detstvo a oživíme príbehy hrdinov zašlých čias divokého západu.

Zodpovieme otázky, prečo sa Winnetou nikdy neoženil, a čo ho tak fascinovalo na Old Shatterhandovi. Rozkvitne láska, ale zároveň prepukne nenávisť a žiarlivosť, ako to už v pravdivých romanciach býva.

Zápletku rozohrajú bábky (technológia Javajka), ktoré vyrobíme z dreva alebo z alternatívnych materiálov. Bude to fraška, no zároveň tragédia, v ktorej ani jedno oko nezostane suché.

            Martin Dubravay

Pantomíma

Pantomíma je umenie ticha. ktoré pohybom a obrazom všeličo porozpráva. Je otvorená všetkým, ktorý hľadajú. Potrebuje málo – len Vaše uvoľnené telo, otvorenú hlavu, dušu na správnom mieste, srdce na dlani a javisko v pohybe. So sebou si zoberte ešte… pohodlný odev na cvičenia. Na záverečné vystúpenie biely a aj čierny kostým s dlhým rukávom, môže byť, aj čierna/biela dlhšia sukňa, či šaty… doneste si prosím, aj rôznofarebné šály, šatky a iné zaujímavé doplnky… Prosím pribaliť najmilšiu knihu, či text, usb s Vašou obľúbenou hudbou, obrázkami, či inšpiratívne videjko . ĎAKUJEM. Pantomíma je srdce na dlani a dôvera v Umenie.

            Miroslav Kasprzyk

Herecká dielňa

Cieľom herecko- režijnej dielne je vyskúšať si celý proces vytvorenia divadelného predstavenia od stanovenia námetu, cez tvorbu scenára formou hereckých improvizácií na dopredu stanovené, alebo spontánne objavené témy, až po praktickú realizáciu scénického tvaru určeného na verejnú prezentáciu.

Účastníci dielne budú mať možnosť aktívne sa zúčastniť na tvorbe všetkých zložiek divadelnej produkcie. Tvorivá spolupráca na scenári sa bude diať prostredníctvom kolektívneho riešenia zadaní obsahujúcich zárodky dramatických situácií. Tie budú účastníci, rozdelení na menšie tvorivé tímy, rozvíjať najskôr vrámci svojej skupiny a neskôr,  po predvedení, aj s ostanými skupinami, ktoré môžu pridávať vlastné postrehy a nápady.

Po určení situácií a nápadov, ktoré sú vhodné na ďalšie spracovanie pre potreby výsledného celku určeného na prezentáciu, budú účastníci spoločne riešiť výber rekvizít a scénografických prvkov, pri ktorých sa budú primárne využívať špecifické možnosti netradičného priestoru prezentácie, ktorým nebude uzavretá a technicky dokonale vybavená divadelná sála, ale otvorený prírodný priestor so všetkými netušenými a objavovanými možnosťami, ale aj praktickými obmedzeniami.

Pri finálnych prácach na výslednom divadelnom tvare si potom účastníci vyskúšajú praktické stránky herectva a réžie prispôsobujúce sa stanovenému zámeru a rozvíjajúce konkrétne požiadavky konkrétneho scénického diela.

Jana Oľhová a Dušan Vicen

Tanečná dielňa

V tanečnej dielni budeme ako každý rok intenzívne pracovať na predstavení tanečného/pohybového divadla s využitím najrôznejších tanečných techník, inscenačných postupov a princípov fyzického divadla. Tento rok bude téma….neprezradíme…ale určite si prineste: na trénovanie: akékoľvek oblečenie a obuv v ktorej sa cítite pohodlne a pohybovo vás nijak neobmedzuje, ale HLAVNE vám nebude ľúto ak sa zašpiní, roztrhá, stratí, zhorí a pod., na predstavenie: všetci oblek (resp. sako a nohavice rovnakej, prinajhoršom približne rovnakej farby……urobte si výjazd do second handov), bielu košeľu, rám okuliarov, čiernu spodnú bielizeň boxerkového typu, baby čiernu podprsenku klasickú alebo športovú. Ak ma ešte časom niečo napadne čo treba doniest, okamžite doplním.

            Lacko Cmorej

Hudobno – textárska dielňa

V hudobno-textárskej dielni budeme aj tento rok (neprekvapivo) písať texty a skladať hudbu. Budeme sa učiť ako nechať pieseň cez seba pretiecť, nezavadzať jej a popri tom uveriť, že to dokážeme a smieme. Budeme sa učiť byť kapelou, ktorá sa navzájom počúva, tvrdohlavo si stojí za svojou cestou a rozozná kedy je čas osvojiť si inú. Napokon zahráme koncert najlepšie ako dokážeme a tým potvrdíme, že hudba je len život a život vie byť nádherný. Od účastníkov očakávame, že:

  1. Prídu na Letavy
  2. Prinesú si so sebou hudobný nástroj (ak na nejaký hrajú)
  3. Budú otvorení všetkým nápadom

            Tešíme sa na Vás.

Miroslav Lukačovič a Nany Hudák

Stand – up comedy and slam poetry

            Stand-up comedy je komický monológ pred divákmi, slam poetry je zábavný prednes rytmického útvaru, takisto pred divákmi. Obidve tieto formy sa naučíme vytvoriť na dielni. Začíname výberom témy, zmenou témy a ešte jednou zmenou témy. Potom pracujeme, debatujeme, kombinujeme, inšpirujeme sa a inšpirujeme druhých. Končíme sobotňajšou prezentáciu, po ktorej chceme prísť na ďalší rok zase sem. Súčasťou dielne sú dva suché dni a pôvabné sprievodné podujatia.

Vlado Janček

Extrémne písanie

 Táto anotácia nie je pozvánkou. Je varovaním. Letavy upíšete extrémnemu písaniu.

DEP 2023 bude venovaná príbehom v próze i poézii.

(Príbeh (etym.) – čo sa stalo pri behu, behom času.) Čas extrémistom plynie rýchlejšie, preto pracujú intenzívnejšie. (Pár dní pred Letavami a pár časových jednotiek i po.)

Ako správni Extrémisti budete príbehy smerovať ku koncom, dôležité budú aj začiatky. Dôkladne si budete vyberať literárne obete, nevyhnete sa reálnym postavám.  

Zapátrate po zárodkoch námetov v spomienkach, budete ich rozoberať na slová, meniť ich, fabulovať. Manipulovať s pravdou. Zmeníte uhol pohľadu, vytvoríte si novú realitu i vlastné formy. Budete sa učiť pracovať v skupinách, hľadať a variovať nápady. Niekoľkokrát položíte otázku, ktorá bude obsahovať slovo príbeh.   

Ak máte o DEPku záujem, čítajte modernú poéziu a prózu. Bez toho to bude utrpenie. Čítanie je spôsob náš.

Váš budúci milujúci lektor,

Mathej Thomka

Fotografia

Fotografická dielňa bude zameraná na dokumentárnu a krajinársku fotografiu. Účastníci si tak budú mať možnosť vyskúšať systematickú fotografickú tvorbu v rámci zvolenej témy, ktorá bude odprezentovaná ako krátky fotodokument. Účastníci budú mať zároveň možnosť skombinovať tému dokumentu s krajinárskou fotografiou.

            Orientačný program dielne:

            Teoretická časť:

            – teória fotografie dokumentu / krajinárskej fotografie

            – ovládanie a základné nastavenie fotoaparátu pri fotografickej tvorbe

            – rozbor fotografií, spracovanie, postproces

            – príprava na vernisáž, tlač

            Praktická časť:

            – individuálna asistencia pri fotografovaní zvolenej dokumentárnej témy

            – spoločné fotenie

            – krajinárska fotografia

            – voľná tvorba

 Lukáš Macek

Animácia

Stejně jako letavští káblíci dokáží vytáhnout elektřinu ze stromu, tak my v animační dílně si ukážeme, že život se dá vdechnout i kelímku s kofolou včetně té vosy, která v ní už tři dny plove. Pojďme technologií stopmotion probrat k životu i ty poslední balvany, které nechaly basy z taneční dílny napokoji. Najděme propojení témat, dílen a materiálů v punkovém prostředí, které je pravým opakem laboratorních podmínek studia animace. Neživé budete (re)suscitovat pod dohledem Milana Ondrucha a Veroniky Zacharové.

Kony Pastel

 Drahí účastníci Letáv a členovia dielne „kresba pastelom“! Moje meno je Ján Konôpka, ale všetci ma poznajú pod prezývkou (Kony). Budem Vás sprevadzať po celý týždeň v dielni ako Váš lektor, a snažiť sa odovzdať Vám čo najviac dobrého a krásneho, čo viem.. a čo technika kresby pastelom obsahuje. Priebeh týždna bude spočivať v dvoch častiach. Prvá časť bude spoločná predloha ktorú budeme kreslit spoločne samozrejme každý osobitne na svoj výkres, a druhá časť bude voľná tvorba každého jednotlivca. Prineste si so sebou samozrejme niečo na seba, čo už persil nevyrieši…a hlavne chuť do práce a dobrú náladu.

Teším sa na Vás.

S pozdravom,

Kony.

0 1 K