Týždeň tvorivosti si užili stovky ľudí z deviatich krajín

Letný tábor výtvarníkov, literatúry, fotografie a divadla LETAVY pritiahol na svoj 34. ročník stovky ľudí, a to až deviatich krajín. Počas jedného týždňa (od 4. do 11. augusta) v prírode na Kokave mohli účastníci Letáv pustiť uzdy svojej fantázii v 15-tich tvorivých dielňach.

„Boli tu výtvarné dielne, fotografické, tanečno-výtvarné, divadelné či literárne dielne,“ uviedol Marian Lacko, zakladateľ letného tvorivého tábora. Okrem dielní však pre účastníkov boli pripravené rôzne workshopy, ktoré viedli profesionáli a známe osobnosti zo sveta umenia. „Bol tu napríklad zakladateľ Kremnických gagov – veľkého európskeho festivalu humoru alebo zakladateľa najväčšieho európskeho festivalu pantomímy,“ podotkol.

Každý deň mohli Letaváci ukončiť večerným programom. Ako Lacko priblížil, každý večer vystúpili rôzni umelci či kapely ako napríklad kapela Sto múch, Kubo Ursíny, syn Deža Ursínyho, s kapelou Teatro Fatal. „ Mali sme tu napríklad dramaturga SND Dana Majlinga, ktorý je aj spisovateľ, takže bola aj beseda o divadle. Bolo ich naozaj veľa, ale chceme aby sa ľudia večer nielen tak flákali, ale aby mali aj ten ďalší čas kým nepôjdu spať mali vyplnený kultúrne,“ ozrejmil zakladateľ tábora.

Týždeň v lone prírody nad Kokavou nad Rimavicou však nie je len o tvorivosti. Podľa Lacka sú Letavy hlavne o slobode tvorby, slobode prejavu a o určitej komunikácii o umení na základe vlastného pohľadu. „Čiže nikto tu nebol nejakým spôsobom tlačený, že musel to robiť takto, ale spôsobom môžeš to robiť takto,“ uzavrel. A ten úplný záver za 34. ročníkom Letáv dala v posledný večer tábora nočná vernisáž a prezentácia dielní, v rámci ktorej umelci ukázali čo vytvorili počas týždňa Letáv.

Zdroj: Rimava.sk FOTO: účastníci tábora

0 390