Priestory galérie Ganevia v rimavskosobotskom Dome kultúry ožili uplynulú sobotu umením z tohtoročných Letáv. Stovky umeleckých diel, ktoré vznikli na jubilejnom tridsiatom ročníku letného tábora výtvarníkov, divadelníkov, literátov, hudobníkov, tanečníkov, fotografov, filmárov, si tak môžu návštevníci pozrieť pod jednou strechou od pondelka do piatka od 8.00 do 16.00 hod. Výstava potrvá do konca novembra, vstup je zdarma.

Ako ďalej Rimava.sk informoval zakladateľ Letáv Marian Lacko v sobotu, 10. októbra, sa na otvorení výstavy zišlo približne 120 ľudí. „Boli to hlavne účastníci Letáv. Okrem domácich „Letavákov“ prišli aj z iných miest, ako je Česko či z rôznych kútov Slovenska,“ priblížil.

Medzi viac ako 250 dielami budili najväčší záujem podľa Lacka svietiace objekty, ktoré umelci vytvorili v dielni – umenie z odpadu. „Ide o rôzne lampy, lustre a iné objekty, ktoré sme v sobotu na výstave prezentovali. Vďaka svetelným efektom, ktoré vytvorili sme mali taký menší halloween,“ uviedol a dodal, že od 19-tej bábková sála Domu kultúry patrila premietaniu dokumentárneho filmu z tohtoročných Letáv, ktorý vytvoril Matej Kováč a na konci si jeho film vyslúžil desaťminútový potlesk v stoji. „Po ňom sme premietali všetky dielne v rámci Letáv v tomto roku. Potešili sa hlavne tanečníci z tanečnej dielne, ktorí nemali tú možnosť vidieť sa,“ povedal Lacko, podľa ktorého sa premietanie skončilo krátko po polnoci.

Na tohtoročnom jubilejnom ročníku letného umeleckého tábora v rekreačnom stredisku Kokava-Línia padol aj rekord v účasti, tvorilo viac ako 430 ľudí v 14-tich dielňach. Účastníci sa venovali kresbe, maľbe, keramike, umeleckému kováčstvu, batike a textilu, umeleckej fotografii, bábkarskej a hereckej tvorbe, tanečnej, hudobno-textárskej tvorbe, stand up commedy, animovanému filmu či tvorbe z odpadu.

Okrúhly ročník tábora však bude mať podľa Lacka aj papierovú podobu. „Chceli by sme vydať knihu, ktorá má zatiaľ pracovný názov Letavy – 30-ročný príbeh, v ktorej by sme zverejnili príbehy ľudí o tom, ako na nich zapôsobili Letavy za tých tridsať rokov ako aj rôzne iné zaujímavosti z tábora,“ prezradil zakladateľ tábora. „Veríme, že sa nám to podarí,“ dodal na záver.

zdroj: www.rimava.sk

0 34