Letavy 2009, zvedavé maily, dôležité informácie aj pre novú krv aj starých letavákov. Rozhovor s Maňom Lackom.

Čo bude tohto roku na Letavách nové, odlišné od minulých ročníkov?

Miesto – Kokava – Línia
Po 6 rokoch sa Letavy opäť sťahujú… Ale keďže zmena je život, ako hovorí „klasik“, vôbec si nemyslím, že to je  zlá správa. Skôr naopak. Keď sme sa pred šiestimi rokmi sťahovali z Kurinca na Krokavu, báli sme sa, či ľudia na Letavy ešte vôbec budú chodiť, či to bude pokračovať v dobre rozbehnutom trende nárastu dielní, no i kvality samotnej umeleckej práce vo workshopoch a výstupov z tejto práce.    Vtedy sa zmena ukázala ako šťastné riešenie a dokonca z roka na rok narastal počet účastníkov. Takže žiadne indície k tomu, že by sa tá istá situácia nemala zopakovať, tu nie sú…

Budeme musieť požiadať redaktorov Letavského nočníka Matheja a Janka z Mädokýša, aby porozmýšľali nad oficiálnou zmenou hlavného pozorovateľa letavského diania Krokavca letavského.

Dielne
V tomto roku sme pre Vás pripravili 15 dielní, z ktorých dve sú na Letavách úplnou novinkou. Zo stáleho účastníka Letáv Petra Šranka sa stáva toho roku lektor. Spolu s ním sme prišli na myšlienku otvoriť dielňu pre hudobníkov a textárov, pretože táto oblasť ešte nie je na Letavách zastúpená a záujem by určite bol.

Druhou novinkou je dielňa Karikatúry a kresleného humoru, ktorú povedie rimavskosobotský karikaturista Marian Kamenský. Na Slovensku ho málokto pozná, pretože žije v ústraní, ale počas svojho 20-ročného pôsobenia v nemeckom Hamburgu sa stal svetoznámym autorom kresleného humoru a karikatúry.

Privítame staronových obľúbených lektorov, s ktorými mame výborné skúsenosti. Medzi nich nepochybne patrí mladá režisérka dokumentárneho filmu a fotografka Miriam Petráňová (digitálna fotografia), Hanka Štrbová z Ostravy (keramika), ktorá kvôli Letavám každoročne navštevuje Slovensko, skvelá herečka Slovenského komorného divadla v Martine Jana Oľhová, zakladateľ veľmi populárneho detského časopisu Fifík Miro Regitko (ilustrácia), pedagogička UMB, ktorá vedie tvorivé dielne vo viacerých krajinách Európy Katka Lucinkiewiczová (textilná tvorba), známy herec, zakladateľ Kremnických Gagov a veľmi uznávaný umelecký kováč Roman Vykysalý (umelecké kováčstvo)a iný. Po niekoľkých rokoch opäť privítame na Letavách člena známej bábkarskej rodiny Romana Anderleho a po minuloročnom úspechu tanečnej dielne príde mladá a talentovaná tanečníčka z Novej scény Renáta Bubniaková. Novou tvárou je lektorka výtvarníčka Jana Mikitová , ktorá kedysi tiež začínala na Letavách ako účastníčka.  Myslím, že ponuka dielní ja naozaj rozmanitá, takže je si z čoho vyberať. Chcel by som všetkých upozorniť, že pri prihlasovaní je možné zvoliť si len jednu dielňu.

V akom štádiu sú prípravy na tento ročník Letáv?

LETAVY sa pripravujú takým istým tempom a s malými odchýlkami tak isto, ako po minulé roky. Možno teraz častejšie chodíme na nové miesto konania, ale to len preto, aby sme sa naozaj dobre pripravili na všetko, čo nás na novom mieste môže čakať. Myslím si, že účastníkov isto bude zaujímať, že v areáli strediska Kokava-Línia sú aj dva malé bazéniky, kde si síce nezaplávajú, ale v prípade horúčav sa v nich môžu príjemne ochladiť.

Nóvum bude aj viacej bufetov v areáli celého tábora, pri centrálnej Chate IPEĽ je veľká terasa, ktorá bude v prípade nepriazne počasia naším útočiskom pri večerných programoch.

Určité prekvapenia a hlavne zlepšenia sú aj v oblasti stravovania. Proste v prípravnom štábe robíme všetko pre to, aby sme na novom mieste nielen „zakotvili“, ale aby sme účastníkov aj príjemne prekvapili…!


Pýtate sa

Sú Letavy vhodné aj pre začiatočníkov?
LETAVY sú naozaj pre všetkých priaznivcov umenia. Je jedno, či ste začiatočník, alebo pokročilý študent strednej, či vysokej školy. Na LETAVY treba raz prísť, uvidieť, zapojiť sa… a už sa Vám bude odtiaľ veľmi ťažko odchádzať 

Môžem pracovať len v jednej dielni, alebo ako to je vlastne?
Možné je prihlásiť sa  a pracovať len v jednej dielni od začiatku tábora. Prestupovať z dielne do dielne možné nie je ! Narobilo by to zmätok v práci lektorov, ako i v práci celého organizačného štábu! Spolupráca medzi dielňami je však  samozrejmá a vítaná. Nakoľko sa jedná o interdisciplinárny workshop prirodzene vznikajú spoločné projekty medzi niektorými dielňami. Letavy navyše dajú každému účastníkovi možnosť otvorene sledovať prácu každej dielne, takže si ju môže o rok vyskúšať.

Teším sa na Vás !

Maňo Lacko

0 11