Pred spustením prihlasovania na LETAVY 2022, ktoré sa začne 1.6.2022 si prečítajte anotácie dielní. Hlavnou témou pre tento ročník je Malý princ, ale to neznamená, že všetky dielne sa budú touto témou striktne riadiť. Každopádne máme pre vás skvelých lektorov, ktorí majú skúsenosti a spoločne stvoríte niečo krásne, umelecké, veselé a užitočné :)

KOVÁČSKA DIELŇA – ROMAN VYKYSALÝ
Témou dielne budú rôzne úžitkové predmety. Samozrejme, že fantázii sa medze nekladú, a tak si pod vedením skúseného lektora vyskúšate prácu s kovom, a kováčskymi postupmi. Svietniky, misy, vešiaky na kľúče a pod. Bol by som rád, keby adepti kováčstva si priniesli z domu už nejaké kresby toho, čo by radi robili. Veľmi by sa to zjednodušilo. Techickým riešením sa trápiť nemusia, to je na mne.

KERAMICKÁ DIELŇA – Hana Orságová (CZ)
Milí účastníci keramické dílny moc se na vás těším 😊
Pokusíme se dívat dětskýma očima rozšířenýma úžasem při pozorování světa. Bez zbytečné hranice mezi fantazií a realitou.
Můžeme (ale nemusíme) se držet tématu Malého prince, od nějž se dá hezky myšlenkově odrazit nebo se o něj opřít. Věřím, že některým může spadnout hrouda hlíny ze srdce při představě slona v hroznýši královském nebo beránka v krabici, ale tak jednoduché to nebude 😉 Ale ani složité. Při toulkách vesmírem mohou být planety inspirací pro výrobu dutých tvarů – nádob. Anebo, co takhle velké leporelo z nízkých reliéfů, jako společné dílo? Nebo se naučit modelování z plátů třeba na letadle? A tak dále. Možností je vesmírné nekonečno. Jestli bude možnost a bude nám přát počasí, vypálíme některé keramiky v přírodní peci. Snad nám nic nepukne, jako planeta zaplevelená baobaby. Pro mne je téma Malého prince hluboce a široce inspirativní. Od všeobecných až do osobně individuálních přesahů. Ale pokud budete chtít modelovat z úplně jiného konce nebo začátku, pomohu vám. Jsem tu pro vás 🙂

EXTRÉMNE PÍSANIE – Mathej Thomka (CZ)
Táto anotácia je pre introvertných nespoločenských záujemcov o literárnu tvorbu.
V roku 2022 budú Extrémisti postavení pred niekoľko postáv. Pred postavy literárne, fiktívne i reálne.
Ako správni extrémisti budú svojim postavám ubližovať, vytvárať im prekážky, zaťahovať ich do konfliktov. Budú sa v nich vŕtať, dotýkať sa ich, vytrhávať časti z ich skutočných životov. A pôjdeme do hĺbky. (Prvú verejnú pitvu uskutočnil pred 422 rokmi v Prahe Slovák Ján Jesenius.)
Účastníci prehodnotia letavské jazyky a reči. Budú vytvárať pletky. Pravdepodobne si vyskúšajú byť v koži hrdinov z iných dielní. Nájdeme motiváciu, smerovanie i straty.
A ak to Extrémne bude o postavách, dôjde i na bodywriting. I keď pravdepodobne nebude súčasťou záverečnej verejnej prezentácie.
No a odkaz pre ortodoxných Extrémistov. Slov bude tridsať.

KRESBA A KNIŽNÁ ILUSTRÁCIA – Katarína Lucinkiewiczová 
Inšpirácia bude lietať všade od lietajúceho hmyzu až po bábkarskú dielňu, s ktorou budeme mať spoločnú tému Malý princ. Tešíme sa na vzájomnú inšpiráciu a hlavne tvorivù spoluprácu. Všetkých srdečne zdravím a teším sa na osobné stretnutia Batikatka

LETAVIDEO: Gabo Žifčák + Frankie + Daniel Krnáč
Po veľko-formátových, ba priam až celovečerných projektoch z minulého roku sa vedenie dielne Letavideo rozhodlo tento rok venovať najmä formátu MKP, čiže Malé Krátke Pi-košky. Čo v praxi znamená, že ak je tvojim cieľom natočiť Titanic 3 – Návrat Leonarda, tak my budeme skôr robiť veci dĺžkou tak približne do minúty. A keďže sa v bežnom živote venujeme najmä tvorbe humoru, tak hádam to bude aj všetko vtipné. Alebo aj nie. Vítaní sú ako obvykle všetci, čo sa chcú naučiť nejaké základy námetu, scenára, točenia, nasvietenia, zvuku a strihania. Techniku mať nemusíš, pretože väčšinu donesieme. Z tohto dôvodu žiaľ nebudeme prijímať účastníkov mladších ako 15 rokov.

PANTOMÍMA – Miro Kasprzyk
Pantomíma je len jedno slovo. Dielňa pantomímy je týždeň, na ktorý sa nezabúda a nedá sa opísať jedným slovom. Naopak – Predstavenie na konci Letáv je veľa slov, myšlienok, obrazov, emócií a umenia bez zbytočných slov. Človek sa postaví na javisko, vie ako sa má pohnúť, aby ukázal, zahral príbeh a je mu dobre. Pohyb, umenie a dielňa, potrebujú najmä Tvoje telo. Pribaľ si tvorivosť, nápady a chuť nájsť podstatu. Dones si srdce na dlani a v pohybe 🙂 So sebou si zoberte ešte… pohodlný odev na cvičenia. Na záverečné vystúpenie biely a aj čierny kostým s dlhým rukávom, môže byť aj čierna a biela sukňa dlhšia, či šaty voľnejšie… Vítané sú farebné šály, šatky a iné zaujímavé doplnky… usb s Vašou obľúbenou hudbou… obrázkami a jedna najmilšia kniha. ĎAKUJEM 🙂 Pantomíma je srdce na dlani a Umenie ticha.

TANEČNÁ TVORBA – Lacko Cmorej + Kika Kollárová
aaaaa konečne aj my🤔🤩 taaaakže:
Tento ročník bude v tanečnej dielni jedno žuuuužo, lebo budú sa spracovávať vybrane úryvky zo slovenského zlatého fondu divadla, literatúry a filmu (statky zmätky, ťapákovci, jánošik a pod.) ….aaaale PUNKOVO!!! …a to jak hudobne, kostýmovo aj poetikou🤩🤘
Doniesť si aj hocijaké folklórne odevné kúsky, stuhy, či valašky, ale hlavne punkové odevy (tričká, tielka a rifle dones, ktoré ti nebude ľúto dotrhať, dozicherkovať či nasprejovat, vybijané opasky, odznaky, farby šialené na vlasy, milioooon zicheriek, punkovej bižuteérie – retiazky, visiace zámky, náramky a pod.
TEŠIIIIIME SA NA VAAAS👨🏻‍🎤🧑🏼‍🎤

SOCHÁRSKA TVORBA: Juraj Rattaj + Peter Petrinec
Objekt, alebo ak chceme socha, mala v minulosti väčšinou reprezentatívnu funkciu, ktorá o niečom vypovedala, alebo sa snažila niečo reprezentovať. V súčasnosti však možno nie je tak dôležité, aby sme objektom niečo chceli povedať, ale skôr sa pokúsiť vytvárať objekt ako určitý alternatívny – aktívny element. V súčasnom, ako umeleckom tak aj spoločenskom diskurze, sa začína čím ďalej tým viac diskutovať o svete mimo ľudských bytostí – non human perspektív. Domnievam sa, že práve takýto spôsob uvažovania by mal byť uplatnený na všetky generácie, od detí po dospelých. Cieľom je pokúsiť sa zamyslieť, či objekt môže slúžiť niekomu, niečomu inému, či môže mať okrem svojej formálnej a obsahovej stránky aj inú nadstavbu, napriklad tú, že v ňom niečo rastie, alebo v ňom prebývajú bytosti. Zadaním je vytvoriť objekt, ktorý má svoju dočasnú podobu, nemusí byť vytvorený na veky vekov, jeho forma sa v čase môže vyvíjať, degradovať. Objekt môže parazitovať na existujúcich readymadoch nájdených reliktoch a ideálne, aby slúžil ako habitat pre flóru alebo faunu.

STAND UP COMEDY AND SLAM POETRY: Vlado Janček
Náplňou dielne stand-up comedy je príprava komického monológu od úplného začiatku až po vystúpenie pred divákmi. Bude sa pracovať metódou kolektívnej spolupráce, spoločne budeme konzultovať výber témy, jej rozpracovanie, spôsoby rozprávania, tvorbu humorného obsahu, finalizovanie monológu a javiskovú prezentáciu. Súčasne sa naučíme pracovať so žánrom slam poetry, populárnou formou prezentácie autorskej poézie vytváranej pre klubové javiská.

HUDOBNO-TEXTÁRSKA TVORBA: Miroslav Lukačovič + Nany Hudák
V hudobno-textárskej dielni budeme aj tento rok písať texty a skladať hudbu. Samozrejme, skromne predpokladáme, že vytvoríme iba hity. Jeden bude striedať druhý a za týždeň ich bude dosť na záverečný extra-super-špeciálny koncert, ktorý pre účastníkov dielne vytvorí základ pre dlhotrvajúcu kariéru plnú slávy. Od účastníkov očakávame, že: 1. Prídu na Letavy 2. Prinesú si so sebou hudobný nástroj (ak na nejaký hrajú) 3. Budú otvorení všetkým nápadom Tešíme sa na Vás.

DIGITÁLNA FOTOGRAFIA: Lukáš Macek
Fotografická dielňa bude zameraná na portrétnu a figurálnu fotografiu s presahom do umeleckého aktu
(za priaznivej situácie kedy bude k dispozícii model/modelka na fotenie) Za pomoci denného a umelého
svetla budú účastníci dielne vytvárať žánrovo rôznorodé portréty a figurálne kompozície so zameraním na
pohyb, dynamiku a tanec.

Orientačný program dielne:
Teoretická časť :
– teória portrétnej fotografie
– ovládanie a nastavenie fotoaparátu pri portrétnej a figurálnej fotografickej tvorbe
– spracovanie, retuš a postproces
– rozbor fotografií
– príprava na tlač

Praktická časť
– ukážka rôznych portrétnych fotografických techník (exteriér, interiér)
– tvorba figurálnej fotografie so zameraním na pohyb
– nočná fotografia (portrét, pohyb)
– voľná tvorba

Predpokladaný výstup:
– Tlačené fotografie

Technické zabezpečenie účastníci:
– Digitálny fotoaparát
– Počítač na výber fotografií, spracovanie a retuš fotografií
– odporúčaný je statív, externý blesk prípadne iné fotopríslušentvo (ND filter, iné )

Technické zabezpečenie usporiadateľ:
– model/modelka na umelecký akt
– Počítač a projektor (prezentácie, rozbory)
– Tlač fotografii pre vernisáž

MAĽBA: Kamil Jurášek
Téma malého princa je rozprávková, filozofická a fantazijná, preto v dielni maľby vítame túto tému s otvorenou náručou. Vítaná je pre všetkých účastníkov, ktorí nemajú predstavu o námete. Fantázii však žiadne medze nekladieme. Inspirácie bude na letavách všade naokolo dosť, stačí sa len pozerať, vnímať, cítitˇ, zamyslieť sa, či načúvať svojmu srdcu. Každý si určite nájde to svoje, a s konkrétnou technikou, materiálom či radou radi poradíme. Fajnšmekri si však môžu priniesť aj svoje obľúbené štetce, odtiene farieb, ruksak radosti a otvorené srdce, pretože najdôležitejšie veci naozaj správne vidíme srdcom. A prezradím jedno malé tajomstvo…benátska dielňa bude v tomto roku svietiť! Pretože bez svetla zasa nevidieť žiadne farby 😉

BÁBKÁRSKA TVORBA: Martin Von Dubravay + Lucia Barczi
Tento rok nás bábkarskou dielňou prevedie “Malý princ s veľkým duchom”
Prostredníctvom tieňa, svetla, farby, hudby a slova sa vydáme na cestu detskej zvedavosti, na ktorú “dospelí” už zabudli…
“Dobre vidíme iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné”
“Kto ide stále rovno, ďaleko nezájde”
“Človek je osamelý aj medzi ľuďmi”

GRAFIKA (klasická): Miroslav Knap
V grafickej dielni sa bude pracovať so suchou ihlou, technikou lynorit, ofsetové farby.  Proste všetko, čo sa týka klasickej grafiky :)

910