Rekordnú účasť očakávajú tento rok organizátori umeleckého tábora LETAVY, ktorý už po 25. krát privíta mladých umelcov nielen zo Slovenska. Jubilejný ročník Letáv začína v nedeľu, 8. augusta, počas týždňa sú pripravené tradičné aj nové dielne či večerný program s vystúpeniami rôznych hudobných formácií. Otázkou však ostáva, aký bude ďalší osud tábora…

Už dva týždne pred začiatkom mali Letavy, ktoré organizačne i finančne zastrešuje Mestské kultúrne stredisko v Rimavskej Sobote, viac ako dvesto prihlásených účastníkov. Tento počet však zďaleka nie je konečný a organizátori predpokladajú, že znovu padne účastnícky rekord. V tábore by sa tak mohlo stretnúť 400 až 500 ľudí. Pre Rimava.sk to uviedol zakladateľ Letáv Marian Lacko.

Ako ďalej hovorí, novinkou bude tento rok dielňa pantomímy pod vedením Miroslava Kasprzyka z Liptovského Mikuláša, úplne nová je aj multimediálna dielňa Divný Janko, ktorej lektorom bude Daniel Hevier. „V rámci tejto dielne sa Letavy na týždeň stanú súčasťou už pripravovaného celovečerného filmu o Jankovi Kráľovi,“ avizuje Lacko.

Tradične budú fungovať rôzne výtvarné  a divadelné dielne, dielňa umeleckého kováčstva, sochárskej, textilnej či hereckej tvorby. Letavákov pri ich umeleckej tvorbe povedú skúsení lektori, medzi nimi známe mená ako Jana Oľhová, Katarína Lucinkiewiczová, Roman Vykysalý, Miroslav Regitko či Marek Ceglédy. Po prvýkrát sa v úlohe lektorov na Letavách predstaví Miro Zaťko v dielni digitálnej fotografie, tanečníčka z Novej scény Magdaléna Čaprdová  a Martin Geišberg, ktorý povedie divadelný happening.

Vo večernom programe vystúpi 100 múch, Martin Geišberg & UMK či René Lacko

Vo večerných vystúpeniach sa na táborovom pódiu počas týždňa vystrieda niekoľko hudobných skupín. Úvodný nedeľný večer bude patriť Košičanom The Parentals a rimavskosobotskej skupine Attermead, možno aj známej bluesovej formácii z U.S.A. Frank Morey & His Band Live. V pondelok sa predstaví Malária, skupina, ktorá vznikla pri rimavskosobotskej Základnej umeleckej škole a známa folková skupina MELL. Utorkový večer spestrí 100 múch, na stredu je pripravená divadelná improliga. Vo štvrtok sa po vystúpení skupiny Ad Acta bude prezentovať hudobno-textárska dielňa, rovnako aj v piatok, kedy vystúpi aj René Lacko. Piatkový večer sa však bude niesť aj v znamení nočnej vernisáže. Program ukončí v sobotu Martin Geišberg & UMK.

„Tento rok uzavrieme štvrťstoročie umeleckého tábora, ktorý je minimálne v Strednej Európe unikátom. Z roka na rok je však náročnejší na organizáciu hlavne kvôli veľkému počtu účastníkov, ktorý stále narastá,“ hovorí Marian Lacko. Podľa jeho slov bude po ukončení tohto, jubilejného ročníka Letáv, nutné vyriešiť otázku, ako ďalej. V zmysle osvedčeného „v najlepšom treba skončiť“ možno Letavy zaniknú, druhou alternatívou je ich premena na mestský tábor, ktorý by sa počas týždňa konal priamo v uliciach Rimavskej Soboty. To však zatiaľ ostáva len v rovine úvah…

Zdroj: Rimava.sk

0 16