aktualizované 7.6.2024

Postupne nám pribúdajú anotácie dielní pre 39. ročník LETAVY 2024. Článok budeme priebežne aktualizovať o anotácie ďalších dielní. Máte sa na čo tešiť :)

TANEČNÁ TVORBA – Laco Cmorej (SK), Michaela Pockľanová (SK)

Ako každoročne, budeme aj tento rok intenzívne pracovať na vytvorení predstavenia tanečného/pohybového divadla. Počas tvorby nasajete najrozličnejsie tanečné žánre a štýly, rôzne druhy divadelných princípov, štylizácie a poetiky. Prosím priniest si najrozličnejšie odevy vo farebnebnej škále žltá až khaki (ideálne aj viac kusov….spod. prádlo, sukne, nohavice, legíny, tričká, tielka, šaty, svetre, košele, šály, čiapky či akékoľvek doplnky. Obuv pohodlná a farebne nevýrazná. Tešiiiiime sa na vás :)

 

DIELŇA GRAFICKÝCH TECHNÍK – Kamil Jurášek (SK)

V grafickej dielni sa zoznámime so všetkými druhmi grafiky – tlače z výšky,  z hĺbky a z plochy (linoryt, suchá ihla, monotypia, sieťotlač). Účastníci dielne grafiky si po úvodnom výklade o grafických technikách techniku zvolia sami. Najskôr sa však budeme inšpirovať rôznymi motívmi letáv – krajinou, stromami, rastlinami, figúrou, postavami či abstraktným prvkom. Motív môže byť prírodný – makro/mikro – detail kvetu, listu, stromu, plodu, hmyzu či štúdia zvieraťa, postavy človeka. Práca s motívom bude od prvej skice až po výsledný návrh, ktorý zrealizujeme v grafickej technike. Dôležitý bude individuálny grafický posun účastníka, zvládnutie grafickej techniky a následné rôzne farebné prevedenie výtlačkov. Nakoniec bude dôležitá inštalácia a prezentácia grafických prác na záverečnej letavskej výstave. Účastníci grafickej dielne si môžu priniesť vlastné rydlá, jednofarebné tričká, textilnú tašku, šiltovku a pod. Vytlačíme si na ne námety, aké budeme chcieť. Budeme veľa experimentovať, tešiť sa z tvorby a hrať sa s motívom, nápadmi a fantáziou. Otláčaním, pretláčaním či kombináciou techník a kreatívnych nápadov vzniknú určite nové, zaujímavé diela, na ktoré sa budeme spolu so zážitkami z letáv už teraz tešiť a spomínať celý život

 

ANIMOVANÁ TVORBA – Milan Ondruch (CZ), Veronika Zacharová (CZ)

Stejně jako letavští káblíci dokáží vytáhnout elektřinu ze stromu, tak my v animační dílně si ukážeme, že život se dá vdechnout i kelímku s kofolou včetně té vosy, která v ní už tři dny plove. Pojďme technologií stopmotion probrat k životu i ty poslední balvany, které nechaly basy z taneční dílny napokoji. Najděme propojení témat, dílen a materiálů v punkovém prostředí, které je pravým opakem laboratorních podmínek studia animace. Neživé budete (re)suscitovat pod dohledem Milana Ondrucha a Veroniky Zacharové.

 

WORKSHOP BÁBKARSKEJ TVORIVOSTI – Lucia Dubravay Trautenberger (SK), Martin Dubravay (SK)

Poznáte Draculu z pera Bram Stokera v podaní slávneho Belu Lugosiho na striebornom plátne?

Na Letavách vstane z hrobu a predvedie show, akú ste ešte nevideli. Pomocou filmového woodo ožijú bábky – Mina, Jonathan Harker a draculobijec Van Helsing a v neposlednom rade na malú chvíľu aj gróf Dracula. To, čo sa bude kreovať pod rukami šikovných letavských bábkovodičov, bude snímať kamera na veľké plátno pre umocnenie Vášho zážitku ako live puppet cinema. Všetko si sami vyrobíme, skropíme potom a krvou. Nebudú chýbať ani ohne, plazivý dym a svetelné efekty umocnené hudbou. A to všetko pod hviezdnym nebom v panenskej prírode. 

 

UMELECKÉ KOVÁČSTVO – Roman Vykysalý (SK)

Bolo by dobré, keby účastníci prišli na Letavy už čiastočne pripravení. To znamená, aby mali premyslené čo chcú vyrobiť. Najlepšie by bolo, keby mali so sebou kresbu, alebo obrázok. Kresba nemusí byť hotové umelecké dielo, len taký náčrt, ktorý by som technicky upravil. Tým sa všetko zjednoduší a hneď sa bude tvoriť. Najlepšie by bolo, keby sa ofotené kresby dostali ku mne v dostatočnom predstihu pred Letavami. Tak by som mohol domyslieť technické riešenie a tiež by to zjednodušilo nákup materiálu. Kópie kresieb môžu posielať poštou na moju adresu, mám len tablet a do kresby môžem zasiahnuť a už prísť s technickými úpravami. Z návrhov treba vylúčiť nože, kutáče a podobné nezmysly, ktoré sa každý rok opakujú. Treba sa venovať dekoratívnym predmetom ako napr. svietniky, misky na ovocie, figuratívnym motívom atď.

Návrhy môžu účastníci zaslať na mail: vykysaly.gagy@gmail.com

 

METAL ART & DESIGN (UMENIE Z ODPADU) – Peter Schanz (AT), Valeriy Stratiuk (UA)

Tento rok sa bude všetko točiť okolo fascinujúcej témy „Automaton“.
Automaton je mechanické zariadenie, ktoré je navrhnuté tak, aby samo vykonávalo pohyby. Pohyby riadi vnútorný systém ozubených kolies, hriadeľov a pák, ktoré presne prenášajú špecifické pohyby na konkrétny predmet. Už Leonardo da Vinci názorne ukázal takto spojenie medzi umením a technikou.
Kovová mechanika, bude k dispozícii ako stavebnica, môže slúžit ako základ na oživenie myšlienky kinetického objektu, na ktorý si buď prinesieš svoje artefakty /zoznam možných elemntov bude upresnený/ alebo ich spolu nájdeme na rituálnom výlete na šrotovisko.
-vrátime sa späť v čase a objavime krásu retro analógovej techniky, ktorá prave v dnešnej digitálnej dobe dokáže fascinovať. Spoločne vytvoríme /pozvárame a skonštruujeme/ mechanické objekty, ktoré ožijú pomocou starej ručnej vŕtačky ktora takto dostane druhú Schanzu.
Výsledok- môže byť mechanické umelecké dielo, ktoré napríklad imituje pohyb krídel vtáka, ryby, starej babiky, alebo kresliacej ruky.

 

MAĽBA – Aliona Yaseneva (UA), Oleg Yasenev (UA)

Koncepcia dielne: Formálne a kompozičné riešenie maľby. Grafické a obrazové prevedenie maľby s využitím rôznych výtvarných možností na vyjadrenie myšlienky! Tónové riešenie, farebné riešenie, textúra, výraz… Praktické cvičenia s rôznymi materiálmi.

 

EXTRÉMNE PÍSANIE – Matej Thomka (CZ-SK)

Dosť bolo mystifikácií.

Na tejto dielni pôjde hlavne o písanie. Ak ste už niečo prečítali. Inak budete po večeroch sedieť v stane pri lampičke a čítať. Táto dielňa je o radosti z dokončených textov a zvládnutí procesu tvorby. Budeme hľadať, čo vieme a čo nepoznáme, smerovať k záverečnému vystúpeniu, odolávať pokušeniam. Prenikneme do základov viazanej poézie, jej podôb a úskalí. Budeme sa viazať. V prozaickej rovine budeme odhaľovať podstatu príbehu, variovať ho a deformovať. Základ pre krátke formy bude 24. Ak budeme mať čo povedať.

Ak túžite po senzáciách, či inej pravde, čítajte —>>>>  Manifest extrémneho písania.

S extrémnou láskou Mathej

 

ŠPERKÁRSKO – HÁČKOVACIA TVORIVÁ DIELŇA –  Mgr. Petra Feriancová Baldovičová (SK), Scarlet Piovarčiová (SK)

Prvý ročník šperkársko-háčkovacej tvorivej dielne nesie tému „Šperk a jeho presahy“. Vítame všetkých, či už viete, alebo neviete háčkovať, či ste už nejaký šperk ušili alebo nie. Vítame aj tých, ktorí ešte nikdy ihlu ani háčik nedržali v ruke. Naučíme sa spolu techniku šitého šperku a základy háčkovania a vytvoríme autorské dielo, ktoré môže obsahovať aj obe techniky.

Dielňa je založená na nekonvenčnom, netradičnom vnímaní šperku a odevu, pričom šperky ako náhrdelníky, brošne a módne doplnky ako čiapky, šatky či svetre, sú vnímané ako originálne, jedinečné a nenapodobiteľné autorské kúsky. V oboch technikách (šitý šperk aj háčkovanie) použijeme štýl tvorby nazývaný freeform, ktorý sa vyznačuje tvorbou bez vopred pripraveného návodu s vysokou mierou kreativity, improvizácie a autorského vkladu.

Veľmi sa tešíme na vzájomnú interakciu :) 

 

STAND UP COMEDY + SLAM POETRY – Vlado Janček (SK)

Stand-up comedy je komický monológ pred divákmi, slam poetry je zábavný prednes rytmického útvaru, takisto pred divákmi. Obidve tieto formy sa naučíme vytvoriť na dielni. Začíname výberom témy, zmenou témy a ešte jednou zmenou témy. Potom pracujeme, debatujeme, kombinujeme, inšpirujeme sa a inšpirujeme druhých. Končíme sobotňajšou prezentáciu, po ktorej chceme prísť na ďalší rok zase sem. Súčasťou dielne sú dva suché dni a pôvabné sprievodné podujatia.

 

LAND ART A HAPPENING – Pavlína Miklasová (CZ), Hana Orságová (CZ)

V dílně land artu a happeningu se chceme věnovat těmto tématům:
– vztah člověka a místa
– propojení krajiny, lidského těla a fyzické aktivity
– místně specifické instalace, příběhy konkrétních míst (krajina v okolí Letav)
– Rituály. Akce, které se opakují nebo jsou naopak naprosto výjimečné
– Tvoříme díla, která jsou fyzická i nehmotná, jsou momentem v čase, emocí,
zážitkem, který je jedinečný
– Tvoříme díla, které se mění v čase, vyvíjí, zrají, rostou
– Zkoumáme a mapujeme krajinu v okolí Letav
– Každý z nás je důležitým článkem a společně vytvoříme unikátní dílo
(happening/ objekt/ instalace/)

Chceme zkoumat krajinu, její tvar, barvy, struktury, materiály a její cykly. Zajímá nás také lidské tělo a jeho vnitřní i vnější prostor; dialog mezi dvěma stranami. Člověk, coby spojení těla a mysli, prostor jako spojení místa a ducha (genialoci). Zajímá nás člověk a jeho vliv a význam v různých prostředích. Snažíme se o propojení místa (krajiny), lidského těla a fyzické aktivity. Naše tělo je náš tvůrčí nástroj, krajina je naše plátno.

 

PANTOMÍMA – Miroslav Kasprzyk (SK)

Letavská pantomíma je dlhé roky dielňa plná smiechu a pohody. Je to týždeň v pohybe, v umení, v sebe a v radosti. Spoločné hľadanie a nachádzanie. Príbehy a obrazy bez slov, vykričané pohybom. Moderná pantomíma nemusí mať bielu tvár, aby zaujala. Telo nám porozpráva to, čo slová zamlčujú. Spolu nájdeme tému, tvar, možnosti a ukážeme príbeh…

Na záverečné vystúpenie komplet biely kostým s dlhým rukávom a aj čierny kostým s dlhým rukávom. Môže byť, aj čierna/biela dlhšia sukňa, či šaty. K tomu si doneste prosím, aj rôznofarebné šály, šatky a iné zaujímavé doplnky. Ešte veľmi prosím pribaliť najmilšiu knihu beletriu, poéziu, či text, usb s Vašou obľúbenou hudbou, obrázkami, či iné inšpiratívne maličkosti.

„Pantomíma je srdce na dlani a Umenie v duši.“  

Pozdravuje mocno Miroslav Kasprzyk

 

DIGITÁLNA FOTOGRAFIA – Lukáš Macek (SK), Marek Bellay (SK)

Fotografická dielňa bude zameraná na experimentálnu digitálnu fotografiu s vlastným výberom témy a štýlu (portrét, krajina, reportáž, umelecký detail…). Účastníci dielne dostanú zadania a budú vytvárať fotografický experiment pomocou rôznych praktických a optických pomôcok a iných kreatívnych techník. Účastníci absolvujú úvodnú teoretickú prípravu, praktickú ukážku a následne budú vytvárať vlastnú
experimentálnu tvorbu. Výstupom každého účastníka bude súbor tlačených experimentálnych fotografií.

Orientačný program dielne:
Teoretická časť :
– teória experimentálnej fotografie
– ovládanie a nastavenie fotoaparátu pri fotografickej tvorbe
– rozbor fotografií, spracovanie, postproces
– príprava na tlač a vernisáž

Praktická časť:
– ukážky rôznych experimentálnych fotografických techník
– nočná fotografia a maľba svetlom
– práca podľa zadania a voľná tvorba

Predpokladaný výstup:
– Tlačené fotografie

Technické zabezpečenie účastníci:
– Digitálny fotoaparát / smartfón
– Počítač na výber fotografií, spracovanie fotografií a počítačovú manipuláciu
– odporúčaný je statív, prípadne iné fotopríslušentvo

Technické zabezpečenie usporiadateľ:
– Počítač a projektor (prezentácie, rozbory)
– Tlač fotografii pre vernisáž

 

HUDOBNO-TEXTÁRSKA TVORBA – Miroslav „Nany“ Hudák (SK), Miroslav Lukačovič (SK)

Hudobno-textárska dielňa je určená pre všetkých, ktorí majú záujem zdokonaliť sa v tvorbe hudby a textov piesní. Či už ste začínajúci skladateľ, textár alebo skúsený hudobník, dielňa vám poskytne priestor na tvorbu, zdieľanie skúseností a spoluprácu s ďalšími nadšencami.

Náplň dielne:

Tvorba hudby: Spolupráca na tvorbe originálnych skladieb.
Písanie textov: Techniky písania textov, práca s rytmikou a melódiou.
Kombinovanie hudby a textu: Spojenie hudby s textom do harmonickej piesne.
Prezentácia tvorby: Možnosť prezentovať svoje diela na záverečnom koncerte pred publikom.

 

566

One thought on “LETAVY 2024: ANOTÁCIE DIELNÍ

Comments are closed.