VŠETKY PESNIČKY AKO AJ BOOKLETY JE MOŽNÉ STIAHNUŤ NA ADRESE WWW.PETERSRANK.SK

– lektori : Juraj Haško (B. Bystrica), Peter Šrank (Žiar nad Hronom)

Letavská chasa je voľné združenie autorov a hudobníkov, ktorí sa stretávajú na letnom „umeleckom workshope“ Letavy. Skupina je časo-priestorovo-personálne premenlivá. Časovo existuje jeden týždeň v roku počas Letáv (v strede augusta), priestorovo existuje podľa miesta konania Letáv (v súčasnosti Kokava nad Rimavicou) a personálne existuje podľa aktuálneho zloženia hudobno-textárskej dielne Letáv.

Letavská chasa je špecifická aj spôsobom tvorby. Nemá ambície umeleckej, inštrumentálnej či technickej dokonalosti, ale jej cieľom je dať šancu každému členovi dielne vyskúšať si, čo v ňom je, na čo by sa hodil, čo ho baví. V textárskej, skladateľskej, speváckej, inštrumentálnej, aranžérskej či organizačnej oblasti. Pracuje sa formou workshopu vo všetkých fázach tvorby piesne – od úvodných nápadov až po koncertné vystúpenia, nahrávanie v štúdiu a vydanie CD. Workshopový charakter práce je daný aj tým, že má dielňa (skupina) lektorov. Za textovú časť Peter Šrank, za hudobnú Juraj Haško (Sto múch).

Ďalším špecifikom Letavskej chasy je to, že nie je žánrovo vyhranená. Žáner vytvorených piesní je determinovaný samotnými autormi (ktorí sú rôznorodí) a možnosťami kapely (ktorá je typu „kto čo vie a čo prinesie“). Preto sa na jednom CD objavia vedľa seba štýly ako pop, blues, rock n roll, funky, ľudová pieseň, detská pieseň, rap, hip-hop…

Dôležité je spomenúť ešte jedno špecifikum. Licencovanie tvorby. Nahrávky Letavskej chasy sú vydávané pod licenciu Creative commons a zbavujú poslucháča pocitu, že pri kopírovaní porušuje zákon.

Skupina zatiaľ vydala sedem CD a vytvorila takmer stodesať piesní, k tomu tri výberové. Viac sa dočítaš na stránkach jednotlivých CD, ktoré je možné otvoriť tu na www.petersrank.sk napríklad kliknutím na obrázky vľavo. Je tam možné všetky nahrávky vypočuť vo vstavanom prehliadači a súčasne si čítať texty a pokec autorov.

2015

2015seckonajNa stretnutí Letavy 2015 vzniklo ako výsledok práce textársko-hudobnej dielne pod vedením lektorského tandemu Peter Šrank/Juraj Haško CD Letavská chasa – Šeckonaj. Piesne vznikli od pondelka do štvrtka, buď celé alebo nejaká ich časť. Nahrávané v piatok v improvizovanom štúdiu „Ďaleká chata“. Sobota – dohrávanie, mastering, ručná výroba CD, záverečný koncert s krstom poslednou kvapkou Čiernej perly. To všetko sa mohlo stať len vďaka tomu, že sa na správnom mieste a v správnom čase zišli správni ľudia. Lebo Letavy sú také.

CD je vydané pod licenciou CC:BY-NC-SA, ktorá okrem iného povoľuje jeho kopírovanie na nekomerčné účely zdarma. Preto sú všetky podklady k dispozícii na internete, aby si každý mohol stiahnuť balíček otagovaných mp3 alebo vyrobiť si ho z podkladov sám (wav piesní CD pre napálenie, booklet, potlač média).

CD Letavská chasa – Päťelica 2 beta

2015patelica2Letavská chasa po dvoch rokoch a dvoch radových CD od prvej výberovky vydáva svoju druhú výberovku v betaverzii. Obsahuje 12 piesní. Pozor! Je to len virtuálne CD, existuje pre účely streamovania a priebežne bude aktualizované (dúfajme) až ku konečnej verzii v roku 2018.

Päťelica 2 má svoju staršiu sestričku – Päťelicu. Tá bola výberom z prvých piatich CD (1-5), dvojka má byť z druhých piatich (6-10). Ukázalo sa však, že by bolo vhodné vydávať ju priebežne, po každom ročníku. Tak vznikla táto dynamická výberovka s týmito pravidlami:

  • Päťelica 2 alfa – nevydávali sme, lebo sa vlastne rovná CD 6
  • Päťelica 2 beta – 2015 – obsahuje výber z dvoch CD (6 a 7). Nevychádza ako CD.
  • Päťelica 2 gama – 2016 – obsahuje výber z troch CD (6,7 a 8). Zároveň zneaktuálni predchádzajúcu dočasnú Päťelicu 2 beta. Nevychádza ako CD.
  • Päťelica 2 delta – 2017 – obsahuje výber zo štyroch CD (6,7, 8 a 9). Zároveň zneaktuálni všetky predchádzajúce Päťelice 2 (beta a gama). Nevychádza ako CD.
  • Päťelica 2 – 2018 – konečná verzia – obsahuje výber z piatich CD (6 až 10). Zároveň zneaktuálni všetky predchádzajúcu dočasné Päťelice beta až delta. Vyjde aj ako CD.

2014

CD Letavská chasa – La Trineto

2014latrinetoNa stretnutí Letavy 2014 vzniklo ako výsledok práce textársko-hudobnej dielne pod vedením lektorského tandemu Peter Šrank/Juraj Haško CD Letavská chasa – La trinetto. Piesne vznikli od pondelka do štvrtka, buď celé alebo nejaká ich časť. Nahrávané v piatok v improvizovanom štúdiu „Blízka chata“. Sobota – dohrávanie, mastering, výroba CD, záverečný koncert s krstom grilážkami. To všetko sa mohlo stať len vďaka tomu, že sa na správnom mieste a v správnom čase zišli správni ľudia. Lebo Letavy sú také.

CD je vydané pod licenciou CC:BY-NC-SA, ktorá okrem iného povoľuje jeho kopírovanie na nekomerčné účely zdarma. Preto sú všetky podklady k dispozícii na internete, aby si každý mohol stiahnuť balíček otagovaných mp3 alebo vyrobiť si ho z podkladov sám (wav piesní CD pre napálenie, booklet, potlač média).

 

2013

CD Letavská chasa – V letavíre

2013vletavireNa stretnutí Letavy 2013 vzniklo ako výsledok práce textársko-hudobnej dielne pod vedením lektorského tandemu Peter Šrank/Juraj Haško CD Letavská chasa – V letavíre. Piesne vznikli od pondelka do štvrtka, buď celé alebo nejaká ich časť. Nahrávané v piatok v improvizovanom štúdiu „Ďaleká chata“. Sobota – dohrávanie, mastering, záverečný koncert s krstom zdochnutými osami, vydanie ako mp3 album. Nedeľa – predobjednávky CD a zbieranie podpisov do dočasného podpisovníka.

 

CD Letavská chasa – Päťelica

2013patelicaLetavská chasa po piatich rokoch a piatich CD vydáva svoju prvú výberovku. Malo by to byť akési „Best Of“, ale v úvodzovkách, lebo sa nedá urobiť výber, ktorý by bol „naj“ pre každého. Obsahuje 22 piesní (v mp3 verzii ešte jednu naviac), ktoré ho zapĺňajú úplne po okraj. Skoro až preteká. Do výberu nie sú zahrnuté detské piesne.

Graficky sa odlišuje od radových CD, autorkou je Nasťa Jányová. Ak sa ti mandala na ňom páči, pozri si jej ďalšiu tvorbu tu https://www.facebook.com/NastenkineMandaly.

 

 

2012

CD Letavská chasa – Stále od začiatku

2012staleodzaciatkuNa stretnutí Letavy 2012 vzniklo ako výsledok práce textársko-hudobnej dielne pod vedením lektorského tandemu Peter Šrank/Juraj Haško CD Letavská chasa – Stále od začiatku. Obsahuje 16 piesní, ktoré vznikli počas prvých štyroch dní (úplne alebo čiastočne). V rámci predletavia vznikli grafické návrhy obalu. Nahrané v piaty deň v improvizovanom štúdiu „Blízka chata“ a vydané v deň šiesty – dohrávanie, mastering, layout obalu, ručná výroba prvých 100 kusov. Krstené v noci prachom spod pódia. V siedmy deň sme oddychovali. To všetko sa mohlo stať len vďaka tomu, že sa na správnom mieste a v správnom čase zišli správni ľudia. Lebo Letavy sú také.

 

2011

CD Letavská chasa – Vzletávanie

2011vzletavanieNa stretnutí Letavy 2011 vzniklo ako výsledok práce textársko-hudobnej dielne pod vedením lektorského tandemu Peter Šrank/Juraj Haško CD Letavská chasa – Vzletávanie. Obsahuje 15 piesní, ktoré vznikli počas prvých štyroch dní (úplne alebo čiastočne, okrem jednej predletavskej), boli nahrané v piaty deň v improvizovanom štúdiu „Osamelá chata“ a vydané v deň šiesty – dohrávanie, mastering, layout obalu, ručná výroba prvých 100 kusov. Krstené v noci vajíčkami. V siedmy deň sme oddychovali. To všetko sa mohlo stať len vďaka tomu, že sa na správnom mieste a v správnom čase zišli správni ľudia. Lebo Letavy sú také. 

 

 

2010

CD Letavská chasa – Galaktické cherry

2010cherryNa stretnutí Letavy 2010 vzniklo ako výsledok práce textársko-hudobnej dielne pod vedením lektorského tandemu Peter Šrank/Juraj Haško CD Letavská chasa – Galaktické cherry. Obsahuje 17 piesní plus intro a outro, ktoré vznikli počas prvých štyroch dní (úplne alebo čiastočne), boli nahrané v piaty deň v improvizovanom štúdiu „Chata Sivý vlk“ a vydané v deň šiesty – dohrávanie, mastering, grafický návrh obalu, ručná výroba prvých 80 kusov. Krstené v noci hríbikmi. V siedmy deň sme oddychovali. To všetko sa mohlo stať len vďaka tomu, že sa na správnom mieste a v správnom čase zišli správni ľudia. Lebo Letavy sú také.

 

 

2009

CD Letavská chasa – Kokavskje mecheche

2009mechecheNa stretnutí Letavy 2009 vzniklo ako výsledok práce textársko-hudobnej dielne CD Letavská chasa – Kokavskje mecheche. Obsahuje 15 piesní, ktoré vznikli počas prvých štyroch dní (úplne alebo čiastočne), boli nahrané v piaty deň od 10:00 do 18:00 a vydané v deň šiesty (mix, mastering, obal, výroba, krst). V siedmy deň sme oddychovali. CD je vydané pod licenciou CC:BY-NC-SA, ktorá okrem iného povoľuje jeho kopírovanie na nekomerčné účely zdarma. Preto sú všetky podklady k dispozícii na internete, aby si každý mohol stiahnuť balíček otagovaných mp3 alebo vyrobiť si ho z podkladov sám (iso image, booklet, potlač média).